به نام خالق هستی
تکرار دستور جلسات سالیانه برای تک تک اعضای کنگره آموزنده و تلنگری هست برای این که به خود آییم و فکر کنیم که آیا تغییراتی  دردرونمان افتاده یا نه تمام دستور جلسات می تواند مانند پله عمل کند اگر در پله اول خوب قرار گرفتیم یعنی اینکه توان قرار گرفتن در پله های دیگر راداریم.برای رهایی خودمان از دست نیرومند ترین دشمن خودمان که جهل ونا آگاهی خودمان است چهارده ثانیه سکوت می کنیم. این جمله را بارها در ابتدای سی دی ها از آقای مهندس یا آقای امین شنیدیم و نگهبان جلسات هم در هفته  این جمله را تکرار می کنند .تکرار بعضی چیزها یعنی اهمیت خاصی دارد. مفهوم این جمله کوتاه این است که در بیرون دنبال دشمن نگردیم . به درون خودمان بنگریم  وبا آموزش و دانایی وجود خود را صیقل دهیم. 
قضاوت به معنی داوری و حکم کردن است . 


یکی از ویژگی ها و صفات خداوند هست  چون خودش انسان ها را آفریده  بیشتر از درون انسان ها با خبر است ومی تواند  درمورد شان قضاوت کند. قضاوت را می توان به دو دسته تقسیم کرد : یک مورد به صورت آگاهانه ویک مورد هم از روی جهل و نادانی ، غیر از خداوند چه کسانی حق قضاوت کردن دارند. گروهی که در اداره آگاهی و قوه قضائیه ووکلای عزیز که بابت کاری که می کنند دستمزد و حقوق دریافت می کنند. در این مورد درس خواندند برای اثبات پرونده ای  نیاز به شاهد و مدارک دارند صحبت های شاکی را می شنوند اسناد را بررسی می کنند وبعد از چند ماه یا چند سال نظرات خود را ارائه می  دهند در ضمن احتمال اینکه اشتباهی هم صورت بگیرد  هم  بوجود می آید. 
پس قضاوت کردن  خیلی سخت  و زمان بر است. در قضاوت جاهلانه شخص بدون اینکه فکر کند از روی نادانی به راحتی به خود اجازه میدهد که دراموردیگران دخالت کند ورای خود را اظهار کند چون فقط از روی ظاهر افراد  قضاوت می کند  واز دیدگاه و تفکر واندیشه افراد آگاهی ندارد کسی را محکوم وکس دیگری رابی گناه می پندارد. دوست را دشمن و دشمن را دوست می بیند. برای تشخیص حق از باطل نیاز به دانایی دارد. شخصی که داناست کمتر درگیری برای خود ودیگران درست می کند قضاوت ازروی جهالت هم به خود وهم دیگران لطمه میزند. کاری زشت و زننده است. آرامش و امنیت را از انسان 
سلب می کند. هزاران مشکل برای خود ودیگران درست می کند. زمانی که به راحتی بدون فکر واندیشه راحت ذهن خود را درگیر دیگران می کنیم درمورد شان نظر میدهیم برایشان حکم صادر می کنیم یعنی اینکه به هستی ،کائنات ودیگران هم اجازه میدهیم 
که آن ها هم برای ما درکرسی قضاوت بنشینند. اگر به قانون کارما ( عمل وعکس العمل ) ایمان داشته باشیم سعی می کنیم روی خودمان کار کنیم مدام عیب وایرادهای دیگران را نبینیم .
شخص جاهل برای خود جنگ درونی درست می کند در جنگی که با اسلحه و توپ تفنگ و گلوله هست احتمال اینکه به هدف نخورد  وجود دارد ولی در جنگ درونی  حتما به هدف می خورد وباعث  ناراحتی وازدست دادن انرژی می شود. بی حال و همیشه دنبال مقصر بودن دیگران هست کلافه و سردرگم و خودش اصلا خبر ندارد که قبلا چه کاشته که حالا برداشت خوبی ندارد. ذهن وقتی درگیر موضوعی شد به سختی خارج می شود تاکارخودش را نکند ول کن نیست فرد جاهل غیر از عذاب ودرد و رنج چیزدیگری ندارد..
ریشه این نوع قضاوت ربطی د ارد به مثلث جهالت :  
 ممکن است ازروی ترس ،ناامیدی و منیت ،کینه ،حسادت و نفرت و... باشد. شخصی که در تاریکی قراردارد دائم درحال قضاوت کردن است. گمان بد تجسس رابه همراه دارد و تجسس  هم باعث غیبت ،تهمت و قضاوت  می شود. از وقتی که به انسان قدرت اختیار داده شد تاریکی هم خلق شد. انسان موجودی هست که باید  خودش رامورد قضاوت قراردهد چون قضاوت درمورد خود به نفع است ولی درمورد دیگران باعث می  شود که تمام انرژیی های درونی که از طریق غذای خوب و کارهای شایسته ای که به دست می آید را صرف دیگران کند بیشتر ضد ارزش ها در کتاب خدا نوعی گناه کبیره محسوب می شوند.یکی از علت های آن این است که با انجام دادن این کارها روی  جسم ،روان ،جهان بینی وخلق و خوی افراد تاثیر می گذارد. جسم ما امانت است وقتی 
که به دنیا آمدیم که اینگونه نبود جسمی سالم داشتیم ولی وقتی اختیار به ما داده شد بر اثر جهل ناآگاهی هزار جور مشکلات برای خود درست کردیم. 
لازمه شناخت برای قضاوت : داشتن علم و آگاهی نسبت به تمام زوایا ،احساسی نبودن ،اذن قضاوت ،داشتن علم و معرفت ، عمل سالم ،صبر و تجربه ،داشتن آموزش ،اعتماد به نفس ،تعادل ،قدرت تشخیص ،تخصص داشتن اطلاعات ،بی طرف بودن ،زمان 
فرمان عقل ،دانای موثر و خودشناسی  کسی که می خواهد قضاوت کند باید  عادل باشد. پس کار شوخی نیست که بیشتر ما به 
خودمان اجازه میدهیم درمورد قتل ،طلاق ،دعوا های خانوادگی و... فورا اظهار نظر می کنیم. در مقابل مثلث جهالت مثلثی داریم به نام مثلث دانایی : اضلاع آن عبارتند از تجربه ،آموزش و تفکر افرادی که اضلاع این مثلث را رعایت کنند انسان های دانا محسوب می شوند قابل احترام جامعه و  قابل اعتماد همه مردم هستند کاری به کار کسی ندارند حالشان هم خوب است. 
خداراصد هزار مرتبه شکر که در کنگره این آموزش ها رابه ما میدهند. و معنی حال خوب وبد رامتوجه می شویم. شاید قبلا  در زندگی دیگران دخالت می کردیم غیبت و تجسس می کردیم و...  حالمان بد میشد از درون بهم می ریختیم ولی متوجه نمی شدیم ولی حالا با گرفتن آموزش های ناب کنگره تا حدودی بهتر خود رامی شناسیم لااقلش این است که معنی عذاب وجدان را فهمیدیم .انشاالله که خداوند به ما کمک کند تا  با دوری کردن از ضد ارزش ها و قرارگرفتن درمسیر ارزش ها بتوانیم قدمی برای تزکیه و پالایش نفس داشته ،تغییراتی را در درون خود احساس کنیم. تا معنی آسایش ،آرامش و تعادل  رادرزندگی تجربه کنیم.
چند روایت از بزرگان :
ای کسانی که ایمان آورده اید از بسیاری از گمان ها بپرهیزید زیرا بعضی از گمان ها گناه است.( سوره حجرات آیه دوازده )
هرگز نسبت به سخنی که راجع به برادر مسلمانت  می شنوی گمان بد مبر امام علی ( ع ) 
چگونه چوب بزرگی  را در چشم  خود نمی بینی ولی خار کوچکی را در چشم دیگران می بینی ( عیسی مسیح )

 نویسنده : همسفر فاطمه


تاریخ : پنجشنبه 1 شهریور 1397 | 03:24 ب.ظ | نویسنده : همسفر فاطمه | نظرات
.: :.