نام خدای بی‌همتا

در باب دستور جلسه هفتگی؛ نقش سی‌دی‌ها در آموزش

به قلم کمک راهنما لژیون یکم؛ همسفر فاطمه

 


هدف از خلقت انسان در حیات زمینی گرفتن آموزش برای رشد و تکامل است. انسان از همان بدو تولد ناگزیر است که آموزش بگیرد تا  از مسیر منحرف نشود و نیروهای شیطانی منتظر هستند که انسان‌ها را منحرف کنند که آموزش نگیرند.

کسانی که از آموزش عقب می‌افتند در زندگی به هدف نمی‌رسند. اکثر ما گرفتار مثلث جهالت هستیم. برای خارج شدن از این مثلث نیازمند مثلث دیگری به نام مثلث دانایی هستیم. اضلاع مثلث دانایی عبارت‌اند از : آموزش، تجربه و تفکر

شاید اولین سؤالی که در ذهن یک تازه‌وارد یا یک سفر اولی مطرح شود این‌ است که چرا باید من سی دی گوش دهم؟ یا اینکه چرا باید سی دی بنویسم؟ چرا باید آموزش بگیرم؟

کسانی که از آموزش عقب می‌افتند در زندگی به هدف نمی‌رسند. اکثر ما گرفتار مثلث جهالت هستیم. برای خارج شدن از این مثلث ف  باید مشخص باشد. همان‌گونه که اعضای کنگره ۶۰ اطلاع دارند درمان اعتیاد باید در قسمت جسم، روان وجهان بینی اتفاق بیافتد. جسم که با استفاده از داروی خوب OT صورت می‌گیرد، مشکل روان هم با درست شدن جسم و همچنین خدمت کردن و مشارکت در طول زمان حل می‌شود؛ و اصل سوم ضلع جهان‌بینی است که توسط آموزش انجام می‌گیرد. اگر شخصی مشکل جسم و روانش درمان شود و حتی رهایی هم بگیرد دوباره مصرف‌کننده می‌شود چون در جهان‌بینی درمان اتفاق نیفتاده است؛ یعنی باید تفکر افیونی قبل تغییر کند و دانایی بالا برود. برای دوری از ضد ارزش‌ها و رفتن به صراط مستقیم حتماً باید آموزش صورت گیرد. درست است که آموزش در جمع صورت می‌گیرد ولی در لژیون چنین فرصتی نیست که بتوان تمام آموزش‌ها را فراگرفت. نیمی از آن را رهجو باید از طریق گوش کردن سی دی و نوشتن، نکته برداری و خلاصه‌نویسی یاد بگیرد.

آقای مهندس و آقای امین از تجربه‌های خود، کلام قرآن، روش‌ها و قوانین زندگی و مسائل روزمره که با آن سروکار داریم را برای ما آموزش می‌دهند. در این مورد می‌توان از یک مثلث استفاده کرد: آقای مهندس و آقای امین آموزش‌دهنده هستند، چه چیز را آموزش می‌دهند؟ اطلاعات و آگاهی، رهجوها هم آموزش‌گیرنده هستند. البته رهجو خودش باید خواسته درمان و تغییر داشته باشد و راهنما نمی‌تواند رهجو را مجبور کند که سی دی گوش دهد و یا بنویسد ولی به نفع رهجو است که حداقل هفته‌ای دو سی دی گوش دهد و بنویسد. یکی سی دی جدید هفته و یکی هم سی دی که کمک راهنما بر اساس نیاز لژیون در نظر می‌گیرد.

ذهن و افکار ما هم مثل جسم نیاز به خوراک دارد. سی‌دی‌ها خوراک ذهن هستند و به‌راستی و حقیقت دلالت دارند. در لژیون فرصت  زیادی نیست که رهجو بتواند جواب سؤالاتش را بگیرد و شاید هم راحت نباشد که بتواند سؤال کند برای همین  خیلی خوب و راحت می‌توانیم مشکلات و راه‌حل سؤالاتمان را از طریق استفاده از سی دی پیدا کنیم.

درهمان سه جلسه مشاورین تازه‌وارد استفاده از نشریات را گوش زد می‌کنند. وقتی آقای مهندس می‌گویند: رهجو وقتی وارد لژیون شد باید سی دی ندانی را بدان گوش دهد یعنی اینکه رهجو زیر صفر است چیزی بلد نیست و برای یادگرفتن یک سری مسائل باید حتماً سی دی گوش دهد و بنویسد. مثلاً در مورد غریزه جنسی راهنما نمی‌تواند موضوع را باز کند و آموزش دهد به نفع رهجو است که خودش برود گوش دهد و اگر مشکلی در این قضیه دارد راهش را پیدا کند و یا در مورد آداب معاشرت، شاید من سال‌ها بلد نبودم که دست دادن از طرف شخص بزرگ‌تر باید انجام گیرد و من این کار را از روی نادانی می‌کردم خوب وقتی سی دی آداب معاشرت را گوش دهم متوجه اشتباهم می‌شوم.

آقای مهندس در سی‌دی‌ها از ضرب‌المثل و یا گفتن قصه و داستان‌های قدیمی هرز گاهی استفاده می‌کنند و این هم خودش یک  نوع آموزش است. از کوچک‌ترین مسئله تا بزرگ‌ترین مسائلی که ما انسان‌ها با آن سروکار داریم  درسی دی‌ها گفته می‌شود و به اکثر موضوعات روزمره اشاره می‌شود.

اکثر اعضای کنگره چه مسافران و چه همسفرانی که بیشتر از سی دی استفاده می‌کنند حال‌وروزشان بهتر است، آرامش و حال خوش بهتری دارند و براثر آموزش حس تغییر می‌کند. قبلاً حس بسته بود و تشخیص‌کار درست از نادرست سخت بود. برای باز شدن حس بسته سی‌دی‌ها نقش بسیار مهمی رادارند.

چه چیزهایی می‌تواند باعث بسته شدن حس گردد؟ ضد ارزش‌هایی از قبیل غیبت، تهمت، تجسس، طعنه زدن، با نیش و کنایه صحبت کردن، دروغ گفتن و مواد مخدر، مشروبات الکلی و... حال آدم‌ها را بد می‌کند. تقریباً در تمام سی‌دی‌ها در این مورد  آموزش داده‌شده است که توانایی و دانایی را بالا می‌برد و برای خارج شدن از ظلمات، تاریکی، جهل و نادانی  کمک می‌کند؛ و همچنین در خلق‌وخو، اعمال و گرفتارمان و مهم‌تر از همه دررسیدن به جایگاه خدمتی نقش مهمی دارد.

حرکت از تاریکی به روشنایی به ابزار نیاز دارد. رهجو باید برای نیاز خودش عاشقانه  سی دی استفاده کند  نه به خاطر راهنما باشد. یک سری با گوش دادن متوجه مطلب می‌شوند، یک سری هم با نوشتن و تکرار آن متوجه می‌شوند. بارها آقای مهندس در سی دی گفتند: راهنماها باید  به رهجوها  تکلیف بدهند و از آن‌ها بخواهند که از سی‌دی‌ها استفاده کنند. چون درصد مطالعه در بین مردم نسبت به قبل کمتر شده است؛ بنابراین اطلاعات هم کمرنگ‌تر است. با این روش خیلی می‌تواند به ما کمک کند که ذهنمان کمتر درگیر مسائل منفی گرا و چیزهای جزئی باشد. نوشتن سی دی هم برای یادگرفتن و درست نوشتن کلمه‌ها و جمله‌ها کمک می‌کند تا بهتر یاد بگیریم و برای جلوگیری از آلزایمر هم مفید است. چون مغز ما نباید در حالت استراحت باشد هرچه فعالیتش بیشتر باشد سالم‌تر است. بهترین، راندمان ترین، ارزان‌ترین دارو برای  تغییر افکار منفی به مثبت سی‌دی‌ها هستند منتهی زمانی فهم و درک من بالا می‌رود که در زندگی به‌صورت عملی درآورم و برای بیدار شدن از خواب غفلت است.  برای صور پنهان و صور آشکار اثر گزار است.

طناب محکم کنگره سیدی‌ها هستند. درهای بسته را با کلید باز می‌کنند و کلید ذهن و افکار منفی سی‌دی‌ها هستند. سی‌دی‌ها آب‌میوه‌های رنگارنگ کنگره هستند، منتهی با خواص مختلف ولی همه جذاب هستند و گره‌های کور زندگی را چنان باز می‌کنند که خودمان هم متوجه نمی‌شویم و تفکر می‌کنیم که خواب می‌بینیم. استفاده از سی‌دی‌ها هم باید تعادل خودش را داشته باشد نه کم و نه زیاد که خسته و دل‌زده نشویم. سی‌دی‌ها سطح سواد را بالا می‌برد، اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کنیم، آرامش درونی کسب می‌کنیم و نقطه مشترک کنگره هستند.

آقای مهندس در جشن گلریزان گفتند: شعبه و لژیونی که بیشتر سی دی گوش دادند بیشتر هم پول دادند چون آموزش

بیشتری گرفتند.

در آخر تشکر می‌کنم از کسانی  که در  نشریات در حال خدمت هستند. خدا قوت و دست‌مریزاد می‌گویم واقعاً کار سختی است و انشا الله که خیروبرکت این خدمت به خودشان و خانواده‌شان برگردد. به مسافر آقا مجتبی و همسفر خانم زهرا عزیز که در این جایگاه خدمتی در حال فعالیت هستند تبریک و خدا قوت می‌گویم. به  امید آن‌که این عزیزان در جایگاه‌های بالاتر کنگره قرار بگیرند.

 

نگارش و تایپ: کمک راهنما همسفر فاطمه (لژیون اول)

 تاریخ : پنجشنبه 8 آذر 1397 | 11:15 ب.ظ | نویسنده : همسفر فاطمه | نظرات
.: :.